Eedu linnak – targad energialahendused linnasüdames

Metro projektijuht Mait Allas tutvustab Tallinna südalinna kerkivat linnakut: “Eesmärk on luua hooneid, mis arvestavad loodusega”

Ülejärgmisel aastal Tallinna südalinnas uksed avav Eedu haridus- ja ettevõtluslinnak ei ole pelgalt uus arendus – see on süsteemselt läbi mõeldud samm edasi kestliku ja nutika ehitamise poole. Metro projektijuhi Mait Allase sõnul on kogu Eedu energialahenduste ja tehnosüsteemide loogika rajatud lihtsale põhimõttele: mida hajusam, nutikam ja keskkonnasõbralikum, seda parem.

Nutikaid lahendusi nähakse igapäevaselt meie kodudes, telefonides ja autodes – ning järjest rohkem jõuavad need ehitusesse. Eedu on selle mõtteviisi hea näide. Siin ei rajata lihtsalt ilusat hoonet, vaid ehitatakse teadlikult süsteemi, mis mõistab ruumi, säästab energiat ja reageerib olukordadele.

Allase sõnul seisneb Eedu tugevus selles, et mitmest eri komponendist moodustub üks toimiv ja tõhus tervik. “Kõikide lahenduste taga on eesmärk luua hooneid, mis töötavad koos loodusega, mitte selle vastu. Ja samal ajal peavad need olema esteetilised, mugavad ja kasutajasõbralikud,” tutvustab ta.

 

Geotermaalne tarkus: maa seest jahutus ja soojus

Eedu hooneid jahutatakse ja köetakse osaliselt maapinnast tuleva energiaga. Kuidas see töötab?

Hoone kandvatesse vaiadesse on integreeritud torustik, mis võimaldab maapinda kasutada soojusvahetina. Suvel, kui päike küpsetab, liigub jääksoojus maapinda. Talvel kasutatakse sama süsteemi vastupidi: maapinda kogunenud soojus juhitakse hoonetesse.

“Me võtame energiat umbes 10 kuni 35 meetri sügavuselt – see on meie kliimas väga tõhus,” selgitab Allas.

Seda toetab Eedus ka aktiivne jahutussüsteem igas ruumis, olgu selleks klass, kontor või korter. “Iga kasutaja saab enda eelistustele vastava sisekliima.”

 

Päikeseline, aga soojust raiskamata

Geosoojus vajab toimimiseks elektrit, mida Eedu toodab osaliselt omaenda päikesepargiga, mis on rajatud madalama hooneosa katusele. See tähendab, et just päikesepaistelistel päevadel – mil jahutust enim vajatakse – toodetakse vajalik elekter samal hetkel kohapeal. “See tagab majanduslikult mõistliku ja keskkonnasõbraliku lahenduse,” ütleb Allas.

Eedu projektis on ette nähtud veel üks nutikas energialahendus: ruumide jahutamisel tekkiv jääksoojus suunatakse tarbevee soojendamiseks. See tähendab, et sama süsteem teenib kaht eesmärki korraga – tagab jaheda ruumi ja sooja vee.

 

Arhitektuur, mis toetab sisekliimat

Eedu energiatõhusus ei sünni ainult masinate abil. Arhitektuur mängib suurt rolli. Allas toob esile rõdude mõju: “Rõdud ei ole ainult mugavus – nende horisontaalsed ja vertikaalsed pinnad varjavad aknaid otsese päikese eest. See vähendab kuumuse sattumist ruumidesse.”

 

Sama oluline on akende osakaalu ja klaaside valik. Klaaside päikesekaitsefaktor on hoolikalt läbi kaalutud, eriti lõunapoolsete fassaadide puhul. “Me ei taha, et inimesed peaksid suvel pimedas elama või kardinate taga peidus olema. Seepärast investeerime pigem kvaliteetsesse klaasi,” selgitab Allas. Ehk siis selgub, et alati ei peagi olema kardin see, mis päästab päeva!

 

Lisaks on mitmetes ruumides aknad maast mõnikümmend sentimeetrit kõrgemal – see vähendab soojuskadu ja tagab parema temperatuurikontrolli talvel.

 

Mis saab siis, kui elekter kaob?

Hiljuti tabas Lõuna-Euroopat ulatuslik elektrikatkestus. See sündmus pani paljud mõtlema – mis saab siis, kui see juhtub meiega? “Meie piirkonnas on elektrivarustuskindlus väga hea – kõik kaablid on maa all. Reaalne risk täielikuks katkestuseks on väike,” rahustab Allas.

 

Lokaalsete soojuspumpade ja tsentraalsete süsteemide koostöö tagab töökindluse ja võimaldab teha valikuid vastavalt energiakandjate hinnakõikumistele kui hoone tarbimiskoormuste muutustele.

 

Eedu on linnaku tulevik, mitte lihtsalt kinnisvara

Kokkuvõttes ütleb Allas, et Eedu ei ole lihtsalt uus koht elamiseks või töötamiseks – see on katse vastata küsimusele, kuidas me elame keset kliimamuutusi ja tehnoloogilist arengut. “Me ei tee lihtsalt hooneid, vaid süsteeme, mis töötavad koos inimese ja keskkonnaga,” ütleb ta.

 

Eedu ei esinda lihtsalt uut linnaruumi – see on näide sellest, kuidas tänapäevane arendus saab olla targalt ehitatud, energiasäästlik ja inimesele mugav. Ja see kõik algab teadlikest valikutest. “Meie jaoks ei olnud valik küsimus – me tegime teadliku otsuse luua midagi, mis kestab ja mõjub hästi ka kümne, kahekümne aasta pärast,” võtab Allas teema kokku.